Feedback

Što je javni natječaj?

Što je javni natječaj i kako funkcionira?

Javni natječaj je postupak za nabavu robe, ugovaranje usluga ili izvođenje radova koji omogućava naručitelju dobivanje plana ili projekta koji je odabrao ocjenjivački sud nakon provedenog natjecanja s dodjelom ili bez dodjele nagrada.
Cilj javnog natječaja je ponuditi i osigurati stjecanje usluga, robe ili radova od strane države. Ponuditelji mogu biti fizičke osobe ili samostalni poduzetnici, mala i srednja poduzeća ili velike tvrtke. U postupcima javne nabave mogu se natjecati svi ponuditelji koji zadovoljavaju uvjete propisane dokumentacijom o nabavi.
 
Postupak javne nabave se sastoji od objavljivanja javnog natječaja od strane naručitelja u kojem se detaljno navode sve specifikacije opskrbe, usluge ili projekta, zatim prikupljanje ponuda od strane gospodarskih subjekata gdje se na kraju odabire najbolja ponuda na temelju posebnih kriterija. Kriterij za odabir ponude u postupcima javne nabave je ekonomski najpovoljnija ponuda, koja se utvrđuje na temelju cijene ili troška, primjenom pristupa isplativosti te može uključivati najbolji omjer između cijene i kvalitete. Za odabir najbolje ponude primjenjuju se i drugi kriteriji poput kvalitete i roka isporuke robe ili usluga.
 

Vrste ugovora javne nabave

Ugovor javne nabave je naplatni ugovor sklopljen u pisanom obliku između jednog ili više gospodarskih subjekata i jednog ili više naručitelja, čiji je predmet izvođenje radova, isporuka robe ili pružanje usluga.
 
Vrste javnih ugovora:

Ugovor o javnoj nabavi radova je ugovor o javnoj nabavi čiji je predmet:
  • izvođenje radova ili projektiranje i izvođenje radova vezanih uz jednu ili više djelatnosti
  • izvođenje ili projektiranje i izvođenje posla
  • realizacija posla u skladu sa zahtjevima koje je odredio javni naručitelj koji ima odlučan utjecaj na vrstu ili projektiranje posla (pojam "posao" znači rezultat gradnje ili građevinskih radova uzetih u cjelini koji je sam po sebi dovoljan da ispuni gospodarsku ili tehničku funkciju)
Ugovor o javnoj nabavi usluga je ugovor čiji je predmet pružanje usluga osim izvođenja ili projektiranja i izvođenja posla i/ili radova odnosno ugovor o javnoj nabavi koji nije ugovor o javnim radovima ili ugovor o javnoj nabavi robe.

Ugovor o javnoj nabavi robe je ugovor čiji je predmet kupnja, leasing, najam, zakup ili kupnja na otplatu, s mogućnošću ili bez mogućnosti kupnje robe, a koji može obuhvaćati postavljanje i instalaciju robe kao sporedan predmet.

U vrlo specifičnim slučajevima, mješovitim ugovorima mogu se povezati radovi i/ili roba i/ili usluge, također mogu biti kombinacija javne nabave i koncesija. Odnosno prema definiciji, mješovita nabava su svi oni javnonabavni postupci u kojima naručitelj u jednom postupku provodi nekoliko različitih vrsta nabava (radovi, usluge ili roba) koje su sve uređene ZJN, ili naručitelj u jednom postupku nabave nabavlja dobra, radove ili usluge na koje se primjenjuje više pravnih režima (javna nabava, nabava u obrani, koncesije, javno-privatno partnerstvo). Za mješovite ugovore koji povezuju radove, robu i/ili usluge u jedinstvenom ugovoru glavni se predmet mora odrediti prema elementu više vrijednosti ili dijelu ugovoru koje je najpotrebniji za zadovoljenje potrebe.
 
Javno-privatna partnerstva su ugovori, obično dugoročno, koji se sklapaju između javnog i privatnog tijela, u svrhu izvođenja projekata i/ili pružanja usluga odnosno dugoročan ugovorni odnos između javnog i privatnog partnera predmeta gdje je izgradnja i/rekonstrukcija i održavanje javne građevine, u svrhu pružanja javnih usluga iz okvira nadležnosti javnog partnera.
 
Zajednička nabava uključuje spajanje postupaka nabave dvaju ili više javnih naručitelja. Konkretno, pokreće se samo jedan postupak nabave u ime svih javnih naručitelja koji u tome sudjeluju kako bi se nabavile zajedničke usluge, roba ili radovi. To mogu učiniti nekoliko javnih naručitelja iz iste države članica u okviru prekogranične nabave.
  • Povremena zajednička nabava predstavlja kada se dva ili više javnih naručitelja mogu sporazumjeti o zajedničkoj provedbi određenog postupka nabave, u kojem slučaju utvrđuju međusobna ovlaštenja i dužnosti. Ako se postupak nabave u cijelosti provodi zajednički u ime i za račun svih javnih naručitelja koji sudjeluju u zajedničkoj nabavi ili ako jedan javni naručitelj sam provodi postupak za svoj račun i za račun ostalih javnih naručitelja, svi javni naručitelj zajedno su odgovorni za ispunjenje svojih pravnih obveza. Međutim ako postupak zajedničke nabave provodi nekoliko naručitelja, ali se ne dijeli cijeli ugovor javni naručitelji zajedno su odgovorni samo za one dijelove koji se zajedno provode.

Postupci javne nabave

Postupak javne nabave shvaća se kao pravni akt u kojem se ugovor dodjeljuje tvrtki ili osobi putem javnog natječaja. Po zakonu, ovaj proces jamči jednak tretman, nediskriminaciju, transparentnost i sudjelovanje najvećeg mogućeg broja prijavljenih na javnom natječaju.

U Hrvatskoj se provode sljedeći postupci javne nabave:
1. Otvoreni postupak: Svi zainteresirani gospodarski subjekti mogu sudjelovati.
2. Ograničeni postupak: Svaki zainteresirani gospodarski subjekt može zatražiti da sudjeluje u postupku, pri čemu samo oni gospodarski subjekti koje naručitelj pozove može podnijeti ponudu.
3. Natjecateljski postupak uz pregovore: Naručitelj se obraća gospodarskim subjektima po vlastitom izboru i dogovara uvjete ugovora s jednim ili više gospodarskih subjekata.
4. Natjecateljski dijalog: Svaki zainteresirani gospodarski subjekt može zatražiti da sudjeluje u postupku, pri čemu naručitelj s odabranim natjecateljima vodi dijalog radi razvijanja jednog rješenja.
5. Partnerstvo za inovacije: Koristi se kad se utvrdi da na tržištu ne postoje odgovarajuće robe, usluge ili radovi koji mogu zadovoljiti potrebe naručitelja.
6. Pregovarački postupak bez prethodne objave poziva na nadmetanje: Naručitelj se obraća gospodarskim subjektima po vlastitom izboru i pregovara o uvjetima ugovora s jednim ili više gospodarskih subjekata.
 

Kako sudjelovati u javnom natječaju u Hrvatskoj

Da biste se prijavili na javni natječaj u Hrvatskoj, prvi korak je provjeriti ispunjavate li uvjete natječaja koji su definirani u njegovim specifikacijama. Ukoliko su ispunjeni, možete nastaviti s pripremom dokumentacije i predajom ponude. Naručitelj i gospodarski subjekti komuniciraju i razmjenjuju podatke elektroničkim sredstvima komunikacije. Ključni elementi postupka javne nabave uključuju dokumentaciju o nabavi, zahtjeve za sudjelovanje, potvrde interesa i ponude.
U Hrvatskoj, od 2018. godine, postupak javnog nadmetanja vezan je za Direktivu 2014/24/EU Europskog parlamenta i Vijeća, koju je objavio Službeni list Europske unije (TED). U Hrvatskoj se natječaji objavljuju na nekoliko tisuća različitih izvora koje na Tenderi.hr svakodnevno pregledavamo i prikupljamo te dostavljamo izravno na Vašu mail adresu kako bismo Vam uštedjeli vrijeme.
Ako razmišljate o djelovanju unutar javne nabave, pozivamo Vas da besplatno i bez obveze isprobate našu uslugu.
 

tenderi.hr nisu odgovorni za sadržaj povezanih stranica.