Feedback

Zelena javna nabava

Zelena javna nabava je postupak kojim se javna tijela potiču na kupovinu tzv. zelenih proizvoda i usluga. Zeleni proizvodi i usluge su oni proizvodi i usluge koji kroz životni vijek imaju manji učinak na okoliš od onih proizvoda koje bi naručitelji inače nabavljali.

Pretpostavlja se da će naručitelji koji primjenjuju zelenu javnu nabavu biti bolje pripremljeni za suočavanje s ekološkim izazovima u nastanku, kao i s političkim i obvezujućim ciljevima za smanjenje emisije stakleničkih plinova, energetsku učinkovitost te s ciljevima drugih politika o okolišu.

Tijela javne uprave značajni su potrošači i svake godine potroše oko 15 bilijuna kuna što iznosi oko 17% BDP-a Europske unije.

Prema starom Zakonu o javnoj nabavi obveznici javne nabave mogli su sami odrediti koje će ekološke osobine, tj. zelena mjerila navesti u tehničkoj specifikaciji dokumentacije za nadmetanje. Prema novom Zakonu, do 2020. godine u 50% postupaka javne nabave u Hrvatskoj moraju biti uključena neka od mjerila zelene javne nabave.

Na sjednici Vlade Republike Hrvatske održanoj u svibnju 2021. godine donesena je Odluka o zelenoj javnoj nabavi u postupcima središnje javne nabave (NN 49/2021). Ovom Odlukom, VRH je poslala snažnu političku poruku o njenoj predanosti klimatskoj politici i politici kružnog gospodarstva.

Kako biste bolje razumjeli nabavne kategorije zelene javne nabave, pogledajte koje su prioritentne skupine proizvoda i usluga zelene javne nabave:    

• Energetski učinkovita računala
• Uredski namještaj od drva iz održivih izvora
• Zgrade sa smanjenom uporabom energije
• Reciklirani papir
• Usluge čišćenja pri kojima se koriste ekološki proizvodi za čišćenje
• Električna vozila, hibridna vozila ili vozila s niskim emisijama
• Električna energija iz obnovljivih izvora energije

Primjere iz prakse u Republici Hrvatskoj pogledajte ovdje.

Jedna od najvažnijih promjena koja je uvedena Zakonom o javnoj nabavi je obaveza korištenja ENP kao jedinog kriterija za odabir ponude. Ovim je omogućeno uključivanje mjerila ZeJN u postupke javne nabave čime se ostvaruju pozitivni okolišni, društveni i financijski učinci.
  • Zakon o promicanju čistih vozila
  • Strategija energetskog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu
  • Integrirani nacionalni energetski i klimatski plan Republike Hrvatske za razdoblje 2021-2030.
  • Strategija niskougljičnog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. godinu
Prema statističkom izvješću o javnoj nabavi u Republici Hrvatskoj za 2021. godinu, naručitelji su sklopili 2.492 ugovora u kojima su korišteni kriteriji zelene javne nabave u iznosu od 5.673.179.818 kn bez PDC-a. U odnosu na 2020 godinu objavljeno je 800 ugovora više što je povećanje od 47,18%. Udio zelenih ugovora u ukupnom broju skopljenih ugovora za 2021. godinu 9,144%.

Europski zeleni plan opisuje kako će do 2050. Europa postati prvi klimatski neutralan kontinent te kako će potaknuti gospodarstvo, poboljšati zdravlje i kvalitetu života, zaštititi prirodu i pritom nikoga ne zapostaviti.


Izvor: Info-puls
           ZeJN
 

tenderi.hr nisu odgovorni za sadržaj povezanih stranica.